'); ?>Oprócz przetłumaczonych całościowo na język polski tekstów z albumów Paradise Lost, będziemy w tym dziale zamieszczać również wypowiedzi Nicka Holmesa odnośnie poszczególnych utworów.


TRAGIC IDOLSolitary One / Samotny /

Utwór opowiada o tym, w jaki sposób miłość potrafi wydrążyć ludzką duszę. Jest czymś, co sprawia, że udaje nam się przetrwać, z drugiej strony może stać się jednak naszą totalną porażką w momencie, kiedy nadużyjemy jej zaufania. Ona zjada wtedy duszę niczym śmiertelna choroba.

Crucify / Krzyżowanie /

Mój tata zwykł mówić, że jest krzyżowany przez stres codziennego życia. Zawsze myślałem, że było to bardzo dramatyczne stwierdzenie. A On po prostu czuł się niekomfortowo z problemem, który wkrótce miał być rozwiązany. Na końcu utworu nawiązuję również do autentycznej osoby i dosłownego ukrzyżowania. Słowa, Na Wieczność Jesteś Moim Wyrokiem... są moim ulubionym tekstem na całym albumie.

Fear Of Impending Hell / Strach Przed Zbliżającym Się Piekłem /

O rzeczach w życiu, których możemy doświadczyć, albo i nie... Większość ludzi wydaje się nie myśleć o złych rzeczach, które mogą się wydarzyć, a sam temat śmierci jest dla wszystkich przerażający. Kiedy moje dzieci o to pytają, to próbuję im udzielić takich odpowiedzi, które sprawią, że będą szczęśliwe i pewne siebie. Ale w rzeczywistości jestem tak samo zdezorientowany jak one.

Honesty In Death / Szczerość W Obliczu Śmierci /

Moje początkowe myśli były o pokorze, którą nabywają ludzie w obliczu śmierci… o tym jak nierzadko mało ważne są nasze problemy i ta refleksja sprawia, że stajemy się świadomi, co jest naprawdę ważne w życiu . Badałem ten temat i świetnie podsumowuje on tytuł tej kompozycji. Śmierć jest jedyną prawdziwą szczerością. W śmierci nie ma żadnego kłamstwa ani oszustwa. To jest największa prawda, z którą każdy z nas musi się kiedyś zmierzyć. Niektórzy konfrontują się z tą prawdą, a inni spędzają swoje życie uciekając przed nią. Ale nikt przed nią nie ucieknie i nikt nie zaprzeczy, że jest to ostatnia okazja, aby przemówić...

Theories From Another World / Teorie Z Innego Świata /

Tytuł może kojarzyć się z science- fiction… tematem, którego wcześniej nie poruszaliśmy. Utwór mówi jednak bardziej o naszym staromodnym spojrzeniu na współczesne pasje w świecie materialnym. Rzeczy, które nagle stają się dla nas ważne, a o których nikt nie mówił lata temu. I czy tak faktycznie sprawiają nam szczerą radość, czy też oszukujemy samych siebie?

In This We Dwell / W Tym Zamieszkujemy /

Przeznaczenie jest miłym konceptem, ale w rzeczywistości nikt nie wie, czy wydarzy się coś złego, czy dobrego. Ten utwór jest o tym, aby nie trzymać się przyszłości. Możemy wybrać jakąś ścieżkę, ale nigdy się nie dowiemy, dokąd ona prowadzi albo jaki wpływ będzie na nas miała.

To The Darkness / W Stronę Ciemności /

Podróż w nieznane albo też moje zmagania z bezsennością, człowieka zaczynającego czterdziesty rok życia. Większość nocy spędzam na patrzeniu w ciemność i trwa to godzinami. Zwykle w tym czasie martwię się o swoje dzieci, myślę o własnej śmiertelności, ale przeważnie denerwuję się, że nie mogę zasnąć, a muszę wstać za cztery godziny!

Tragic Idol / Tragiczny Idol /

Piękno i niewinność młodości. Oddawanie hołdu innej istocie ludzkiej, która jest tak samo jak my podatna na cierpienie i depresję, ale przez przypadek i nasz kaprys zostanie ona wyniesiona na piedestał i otrzymuje boski status. To uwielbienie jednak ją zjada i sprawia, że staje się wewnętrznie brzydka. Taka osoba zaczyna wierzyć, że jest lepsza, ważniejsza od innych i w ogóle sobie nie uświadamia swojej małostkowości i braku znaczenia w szerszej perspektywie życia.

Worth Fighting For / Warte, Aby O To Zawalczyć /

Głównie myślałem o szacunku dla samego siebie i byciu silnym, kiedy inni próbują cię poniżyć. Zawsze wydawało mi się, że takie rzeczy, każdy pozostawił na boisku szkolnym, ale teraz myślę, że takie podejście zostaje z nami do końca życia.

Glorious End / Chwalebny Koniec /

To utwór o zakładaniu maski, byciu odważnym w kontekście pewnych rzeczy, jednocześnie wiedząc w głębi serca, że coś minęło. Albo udawanie, że w coś się nie wierzy, kiedy jesteś przekonany o pozytywnym rezultacie. Nie sądzę, aby z negatywności wynikało coś dobrego, ale czasami trzeba uczciwie podejść do niektórych spraw.

Last Fallen Saviour / Ostatni Upadły Zbawiciel /

O posiadaniu wysokich oczekiwań, aby być zmiażdżonym przez rozczarowanie.

Ending Through Changes / Zakończenie Przez Zmiany /

O decyzjach i akcjach, które znajdują swój finał. Być może są one jedynie końcem pewnego rozdziału, a jedna rzecz może zadziałać jako katalizator i kompletnie zmienić dynamikę pewnej sytuacji.

IN REQUIEM
Never For The Damned / Nigdy Dla Potępionych /

Nick: ta piosenka opowiada o trzymaniu się własnych zasad, nawet w obliczu śmierci. Można to określić swoistym męczeństwem, które jednak bardziej wynika z upartości niż wiary, że to jest słuszne. Taka osoba nie potrafi podjąć właściwiej decyzji a cokolwiek zrobi, powoduje, że rzeczy stają się jeszcze bardziej zagmatwane.

Greg: Muzycznie ten utwór nie jest oddalony o milion mil od naszych wczesnych demówek. Chcieliśmy przemycić surową brutalność naszego najwcześniejszego materiału i połączyć ją z dynamika i atmosferą, nad którymi pracowaliśmy przez lata

Jeff: Powrót do intensywności Icon. Sporo urozmaicenia w wymiarze muzycznym hipnotyzuje słuchacza.

Ash & Debris / Popiół I Gruzy /

Greg: Tak jak sugeruje tytuł: piosenka ma dwie części. Pierwsza z nich jest okropna, piorunująca, prosto w twoją twarz, natomiast druga część jest hymniczna, zawierająca zabójcze melodie.

Nick: Słowa „ niczego się nie nauczyłeś z prochu i gruzu” są gruntownie metaforą tego, że nigdy nie uczymy się z własnych błędów. W tej piosence nie ma zbyt wielu słów, ale ona ich nie potrzebuje.

Jeff: Nie mogę się doczekać aż zagramy to na żywo. Agresywne, potężne gitary, które powodują przyspieszone bicie serca… wszystko kończy crescendo pięknych klawiszy.

The Enemy / Wróg /

Greg: Pierwszy singiel z naszego albumu to urzekający gotyk połączony z klasycznym metalem- co jak sądzę jest naszym znakiem rozpoznawczym.

Nick: Ta piosenka nie ma nic wspólnego z młodymi facetami noszącymi różne uniformy, którzy się zabijają. Tutaj chodzi o różne poziomy nienawiści, myślałem również o tym, czy pogarda dla kogoś może być również zaklasyfikowana, jako nienawiść. Pytałem się również, jak to jest, że niektórzy ludzie potrafią wybaczyć drugiej osobie w obliczu jej straszliwych czynów, natomiast inni zrażają się z powodu banalnych kłótni. Słowa tej piosenki, jak większość tych, które piszę, zostały uproszczone i zminimalizowane tak aby pasowały do linii melodycznych. Zwykle piszę dużo więcej, potem wybieram kluczowe wersy, które czasem sprawiają, że piosenka staje się niesamowicie enigmatyczna. Preferuję jednak takie podejście. Lubię wersy, które zmuszają słuchaczy do myślenia.

Jeff: wspaniałe, agresywne wokale, głośna perkusja, wściekłe gitary i odrobina żeńskich wokali, jako bonus. Chwytliwość, która urzeknie słuchacza.

Praise Lamented Shade / Chwal Lamentujący Cień /

Greg: całkiem smutna i kontemplatywna piosenka z dziwnym słodko- gorzkim i podnoszącym na duchu refrenem.

Nick: Znalazłem ten tytuł, gdy przeglądałem Wikipedię w kontekście nazwy dla naszego albumu. Ten tytuł wziąłem z eseju na temat krytycyzmu napisanego przez Alexandra Pope ( 1688- 1744) Kocham sposób, w jaki słowa są formułowane w starej angielskiej literaturze. Niesamowicie głębokie, dramatyczne i otwarte w wymiarze interpretacji, jak większość liryków Paradise Lost. Ta piosenka jest o rozsądku i sposobach rozumowania.

Jeff: takie ciężkie. Ściana dźwięku, która przenosi słuchacza w inną melancholijną podróż i hymniczny refren.

Requiem / Msza /

Greg: Tytułowa piosenka ma w sobie pewną sprzeczność. Tutaj niebo łączy się z piekłem, coś triumfującego, a jednak pogrążonego w smutku. Coś chwalebnego, a jednak groteskowego.

Nick: Pierwsze półtora minuty to powrót w rejony muzyczne, które opuściliśmy kilka dobrych lat temu. Świetnie to jednak komponuje się z „ bardziej współczesną” druga połową. Ta piosenka mówi o strachu, cały czas właściwie piszę o strachu. Gdy człowiek jest dorosły to strach manifestuje się w sposób kompletny, inaczej niż w czasach dzieciństwa, ale uczucie jest dokładnie takie samo, gdy stajesz się jego ofiarą. Jeśli chodzi o tytuł „ Requiem” – ogólnie ciężka muzyka nie nadaje się raczej do odgrywania jej na pogrzebach - ale mam nadzieję, że niektóre z tych piosenek mogą być temu bardzo bliskie.

Jeff: ta piosenka będzie grana na moim pogrzebie! To prawdopodobnie mój ulubiony utwór na nowej płycie i nowy początek dla Paradise Lost. Zawiera ona w sobie najlepsze elementy PL z przeszłości i przyszłości. Absolutnie urzekający utwór, agresywny, ale z piękną gitarą prowadzącą. Ta piosenka ma wszystko i jest w gronie moich ulubionych utworów, które zostały kiedykolwiek skomponowane.

Unreachable / Nieosiągalne /

Greg: po prostu piosenka z pięknymi, przeplatającymi się melodiami.

Nick: bardzo typowa dla Paradise Lost z melodycznego punktu widzenia. Piosenki, które nie są skomplikowane muzyczne są największym wyzwaniem. I to one mogą się okazać naszymi najlepszymi dziełami. Nie ma tutaj niczego dla miłośników riffów, ale ja kocham pisać takie utwory, w których melodia buduje całość. Lirycznie chodzi o brak zgrania z druga osobą. Nie z romantycznej perspektywy- ale z każdej!


Jeff: ukłon w stronę ostatnich płyt PL, jednak z większą ilością agresji. Kocham solówkę w tym utworze, ona powoduje, że serce znowu bije szybciej.

Prelude To Descent / Preludium Do Zejścia /

Greg: doom metalowy lament wypełniony powolnymi , ciężkimi riffami. Ogromny kawałek mulistego szlamu.

Nick: Próbowaliśmy uchwycić innego rodzaju feeling pieśni „ kościelnej” w wymiarze zwrotki, która później przechodzi w cięższy refren. Środkowa partia gitar jest zupełnie inna i wprowadza zamieszanie w kompozycji. Z technicznego punktu widzenia to nie miało prawa zadziałać, ale po pierwszym szoku, ten fragment daje radę! Z lirycznego punktu widzenia chodzi o początek końca, czas, w którym pozostaje tylko się modlić, ale gruntownie to jak trzymanie się ostrza brzytwy.

Jeff: definitywnie rodzaj nostalgicznej podróży w naszą muzyczną przeszłość, ale ze sporą ilością klasycznego PL. Ta piosenka ma tak wiele nastrojów, doom, metal, old school metal - ale niektórzy mogą uważać, że to specyficzna mieszanka jak na ten zespół.

Fallen Children / Upadłe Dzieci /

Nick: Myślę, że inni ludzie zinterpretują to, jako piosenkę o ochronie środowiska, lub coś w tym stylu. Ja myślałem bardziej o tym, że jakby istniał Bóg to byłby bardzo rozczarowany swoim stworzeniem. Na tym świecie jest więcej zła niż dobra, a większość tego zła ma swoje korzenie w religii. Być może jednak zło jest na nas zesłane, aby nas poddać testowi i sprawić, że staniemy się dobrzy. Przypuszczam, że tak myślą chrześcijanie.

Beneath Black Skies / Pod Czarnym Niebem /

Nick: Ta piosenka jest o wyborach w życiu, ścieżkach, którymi podążamy. Sam np. uważam, że koncept „ nowo narodzonego chrześcijanina” jest całkowicie absurdalny. Mamy tylko jedno życie. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z tym co zrobiłeś w przeszłości- szkoda! Zostaw to tam gdzie jest.

Jeff: wspaniały, podnoszący na duchu refren plus gniewny gothic metal.

Sedative God / Uspokajający Bóg /

Nick: Kolejne cyniczne spojrzenie na religię. W tym przypadku Bóg jest środkiem usypiającym . To jest najstarsza piosenka na płycie i dlatego różni się od pozostałego materiału. Naszym oryginalnym zamierzeniem było wydać ją, jako singiel do poprzedniego albumu, ale wówczas jej jeszcze nie nagraliśmy.

Your Own Reality / Twoja Własna Rzeczywistość /

Nick: Zawsze miło jest stworzyć jedną hymniczną piosenkę na każdym albumie i taka właśnie ma swoje miejsce na In Requiem. Tytuł rozumie się sam przez się. Jesteśmy unikalnymi indywiduami posiadającymi własne przekonania. Kto ma prawo rozstrzygać, że jedno jest bardziej wartościowe od drugiego?

Greg: świetny sposób na zakończenie albumu. Kombinacja dramatycznych fragmentów orkiestrowych, elementów doomu oraz wznoszącej się gitary prowadzącej.

Jeff- oczywisty zamykacz albumu, który wije pajęczynę smutku, pełną pięknych melodii i smyczków.

DRACONIAN TIMESEnchantment / Zauroczenie /

Kawałek o rzeczach, które zdarzają się niespodziewanie. O czymś, co zdarza się nagle i właściwie samo z siebie. Na przykład idziesz ulicą i coś spada Ci na głowę albo coś w tym rodzaju…

Hallowed Land / Uświęcona Ziemia /

Mówi o ucieczce od swoich problemów. Próbujesz uciec gdzie indziej, gdzie będziesz od nich wolny. Jednak gdy wracasz, to widzisz, że twoje problemy wciąż tam są, że nie zostały rozwiązane. Ten numer mówi o tym, że lepiej jest żyć ze swoimi problemami i starać się je rozwiązywać, zamiast od nich uciekać.

The Last Time / Ostatni Raz /

Numer o popadaniu w panikę, czasami niepotrzebnie. Niekiedy jesteś w takiej sytuacji, że jesteś zestresowany zupełnie bez powodu. Dochodzi nawet do tego, że wydaje Ci się, że za chwilę umrzesz. Taka Jest mniej więcej myśl przewodnia tego utworu.

Forever Failure / Wieczna Klęska /

Kawałek o ludziach, których życie obraca się wokół narkotyków; o ludziach, którzy żyją tylko i wyłącznie dla drugów, nie mając do tego właściwie żadnego powodu. To smutne, że niektórzy poświęcają każdą chwilę swego życia na kombinowanie jak i skąd zdobyć kolejną działkę. Można to również odbierać jako utwór o ludziach mających jakąś obsesję i podporządkowujących jej całe swoje życie. Taka była jego ogólna idea. Gdy pisałem ten tekst miałem na myśli przede wszystkim narkotyki.

Once Solemn / Tyle Powagi /

Mówi między innymi o zawodzie sprawionym innej osobie. W sumie w tym utworze zostało zawartych wiele różnych odczuć. Nie jest to kawałek traktujący tylko i wyłącznie o jednej rzeczy. Ten tekst mówi również o ludziach, którym wydaje się, że są zajebiście dobrzy, a okazuje się, że są zwykłymi dupkami. Niektórzy mają chore i nienormalne, a w swoim mniemaniu prawidłowe, podejście do wielu spraw. Mówię tutaj również o osobach, które nie potrafią dotrzymać słowa i ujawniają cudze tajemnice. Nie chcę się za bardzo nad tym rozwodzić, bo ten utwór jest dla mnie bardzo osobisty.

Shadowkings / Królowie Cieni /

Numer o schizofrenii. Słyszysz różne głosy, pochodzące nie wiadomo skąd. Wydaje mi się, że ten tekst mówi sam za siebie.

Elusive Cure / Nadchodząca Kuracja /

Jeeezu! Nie czytałem tego tekstu od wieków… Jest to utwór o fałszywych uzdrawiaczach, którzy twierdzą, że mogą Cię uleczyć, a w rzeczywistości jedynie Ci szkodzą. Kolejny kawałek o osobach, które sprawiają Ci zawód. Takie jest moje ogólne odczucie z nim związane.

Yearn For Change / Pragniesz By Coś Się Zmieniło /

Tekst o życiu. Zadaję sobie pytania o sens życia, o co w ogóle w nim chodzi. Zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby umrzeć.

Shades Of God / Odcienie Boga /

Utwór o poszukiwaniu własnej wiary; o wierzeniu w coś, co uczyniłoby twoje życie pełniejszym i bardziej znaczącym. Szukasz czegoś w co mógłbyś wierzyć, co nadałoby sens twojej egzystencji.

Hands Of Reason / Ręce Rozsądku /

W tym numerze próbuję znaleźć przyczynę i wytłumaczenie zdrady. Próbuję znaleźć jej sens i znaczenie. Zastanawiam się nad istotą zdrady i dlaczego do niej niekiedy dochodzi. Gdy pisałem ten tekst, bardzo dużo nad tym myślałem.

I See Your Face / Widzę Twoją Twarz /

Utwór pośrednio oparty na autentycznym wydarzeniu. Pewna kobieta została kiedyś napadnięta i zamordowana na oczach jej dziecka. Próbowałem wyobrazić sobie, co czuła ta kobieta, wiedząc, że za chwilę umrze i że jej dziecko widzi wszystko to co się z nią dzieje. Cała idea tego utworu nie ma na celu przedstawienia przebiegu tego konkretnego wydarzenia. Była to raczej próba ogólnego opisania morderstwa widzianego oczami ofiary. Pisząc to chciałem przedstawić tragedię morderstwa, tragedię tym większą, że ofiara zostawiła małe dziecko.

Jaded / Przesyt /

Coś w rodzaju bolesnego ukazania życia. Utwór, w którym zastanawiam się nad tym dlaczego życie jest czasami tak nędzne. Jest to uczucie, którego nie możesz czasami uniknąć. Najczęściej coś takiego nachodzi Cię po alkoholu. Tekst bardzo przygnębiający, podobnie jak wszystkie pozostałe. To dziwne, dzisiaj rano czułem się bardzo szczęśliwy, a teraz, po opowiedzeniu wszystkich tych liryków jestem trochę zdołowany…


ALBUMY

Lost Paradise

Gothic

Shades Of God

Icon

Draconian Times

One Second

Host

Believe In Nothing

Symbol Of Life

Paradise Lost

In Requiem

Faith Divides Us Death Unites Us

Tragic Idol
SINGLE I WERSJE DIGIPACK

As I Die

Seals The Sense

The Last Time

Forever Failure

Say Just Words

One Second Digi

One Second Ep.

Mouth

Fader

Erased

Symbol Of Life Digi

Forever After

In Requiem Digi

FDUDUU Japan Records

Tragic Idol Japan Records